DINOSAURUSI

FOSILNI ZAPISI O DINOSAURUSIMA

Jaja Dinosaurusa      Gradja Dinosaurusa       Kosti Dinosaurusa    Fosilni Zapisi o Dinosaurusima

Prvi Dinosaurusi    Podjela Dinosaurusa     Podjela Mezozoika     Zanimljivosti     Galerija      Kviz

 


 

Prvi fosil dinosaurusa otkriven je u Engleskoj prije 170 godina. Veliki zub otkrila je supruga doktora Mantella, koji je bio fizičar i paleontolog. Poslao je fosile Baron Cuvieru, čuvenom francuskom naučniku.On je rekao da je zub pripadao jednom starom nosorogu .Kasnije, prijatelj doktora Gideona Mantell-a je rekao da je zub bio sličan zubima iguane. Dr. Mantell je zaključio da je našao ostatke nove vrste stvorenja. Dao mu je ime Iguanodon. Kasnije su nađene kosti i zubi ogromne životinje, slične gušteru i ona je nazvana Megalosaurus. Shvaćeno je da su Iguanodon i Megalosaurus bili članovi iščezlog tipa stvorenja. Sir Richard Owen im je dao ime dinosaurus ("strašni gušter").

Sa ostacima Iguanodona je pronađena oštra kost za koju se mislilo da je kljun. Moguće je da ga je koristio pri ljuštenju biljnog materijala. Drugi govore da ga je koristio u odbrani.

Dinosaurusi (redovi Saurischia i Ornithischia), krokodili (red Crocodilia), leteći gmizavci (red Pterosauria) i razni drugi reptili (red Thecodontia), grupisani su zajedno u podgrupu Archosauria ("vladajući reptili"), iako je malo toga što ih povezuje. Razlika između zaurisija dinosaurusa i ornitisija dinosaurusa je ta što su prvi imali reptiloliku karličnu strukturu, a drugi pticoliku. Tekodonte mnogi smatraju za pretke krokodila, dinosaurusa, letecih guštera i ptica.

Dinosaurusi podreda Ankylosauria su bili čvrsto oklopljeni. Glava, tijelo i rep ovih niskih i širokih cetvoronožaca su bili pokriveni kvrgama i bodljama. Ankylosaurus je imao veliku koštanu kvrgu na kraju repa. Ako je dinosaurus mesožder htio pojesti Ankylosaurusa, mogao je završiti sa slomljenim zubima. Nisu nađene prelazne forme .