Uslovno receno postoje tri vrste linkova u HTML dokumentu. Prvu vrstu bi cinili linkovi kojima mozete skociti do nekog drugog dela iste te stranice u kojoj se link i nalazi (npr. kad dodjete do kraja stranice mozete napraviti link koji ce vas vratiti na vrh stranice). Drugu vrstu bi cinili linkovi do neke druge stranice u okviru iste te prezentacije (npr. linkovi napred i nazad na dnu ove strane). Trecu vrstu bi cinili linkovi do stranice u nekoj sasvim drugoj prezentaciji koja moze biti postavljena na serveru koji se nalazi na drugoj strani sveta. (Server je kompjuter na koji postavljate vasu prezentaciju.)

Za sve ove linkove je zajednicko to da se dobijaju istim parom tagova: <a> i </a>.

Ako zelim da stavim link do neke druge stranice u okviru prezentacije, to cu postici stavljanjem taga <a> sa atributom href i nazivom HTML fajla do kojeg zelim da napravim link. Npr. ako zelim da napravim link do prethodne stranice ovog udzbenika (fajl nosi naziv Uredjivanje teksta.html) napisacu:

<a href="Uredjivanje teksta.html"> link na prethodnu stranicu </a>

i dobicu link:

link na prethodnu stranicu

Ukoliko se fajl do kojeg vodi link nalazi u nekom drugom folderu, tada kao vrednost href atributa moramo staviti ceo "path" koji vodi do tog fajla (npr. c:\My Documents\Home Page\index.html).

Ako zelim da stavim link do neke druge prezentacije, koja se moze nalaziti na nekom sasvim drugom serveru potrebno je da napisem celu web adresu te prezentacije. Npr. ako zelim da postavim link do poznatog pretrazivaca interneta "Yahoo", cija je adresa:
http://www.yahoo.com/
treba da napisem:

<a href="http://www.yahoo.com"> vodi me do Yahoo-a </a>

i dobicu link:

vodi me do Yahoo-a

Toliko o pravljenju linkova koji predstavljaju glavnu atrakciju HTML jezika, i najvise su doprineli njegovoj popularnosti

 

[  uvod  ] [  boje  ] [  uredivanje teksta  ] [  linkovi  ] [  kraj  ]