Režimi rada s bojama i modeli boja

home page

Zašto je važna dubina boja

 

Dubina boja (engl. color depth, bit depth ili pixel depth) predstavlja način da se opiše koliko imamo informacija o boji svakog piksela slike. Kao i u mnogim drugim slučajevima, i ovdje važi pravilo „Što više, to bolje". Veća dubina boja (više bitova podataka po pikselu), znači veći broj raspoloživih boja i tačnije predstavljanje boja na digitalnim slikama. Na primjer: piksel čija je dubina boja 1, ima samo dvije moguće vrednosti - crnu ili belu. Sivi piksel s dubinom boje 8, ima 256 mogućih vrednosti, tj. 28. Piksel 24-bitne dubine boja ima 224 mogućih vrednosti, tj. oko 16 miliona. Uobičajene vrijednosti dubine boja iznose od 1 do 64. Photoshopove slike će najčešće biti 8-bitne ili 16-bitne. Više informacija znači veće datoteke i duže vreme učitavanja i iscrtavanja. Ali znači i vjernije boje.

8 - BITNA BOJA

Zvati 8-bitnu boju tim imenom pomalo zbunjuje. U zavisnosti od modela boja koji ste izabrali, imaćete između 8 i 32 bita informacija o svakom pikselu. U modelu RGB, imate po 8 bitova za svaki od tri kanala - crveni, zeleni i plavi - što čini ukupno 24 bita informacija o boji. U modelu CMYK, imate po 8 bitova za svaki od četiri kanala - znači, ukupno 32 bita.

16 - BITNA BOJA

Za razliku od ranijih verzija Photoshopa, u Photoshopu CS 16-bitnu boju podržavaju sve alatke i filtri. Znači li to da sve treba da radite sa 16-bitnim bojama? Ne. Tehnologija napreduje neujednačenim koracima. Mada Photoshop može da radi sa 16-bitnom bojom, vaš monitor ne može da prikaže toliko boja, niti vaš mlazni ili laserski štampač može da ih reprodukuje. To se može promijeniti za godinu-dvije, kada se na tržištu pojave novi HDTV monitori i bolja mastila za štampače. Adobe je podigao letvicu, pa sada proizvođači monitora i štampača moraju da je preskoče.