Modest Petrovič Musorgski je bio jedan od najpoznatijih ruskih kompozitora svih vremena. Rodio se 21. marta 1839. godine u Karevu (Pskovska gubernija) a umro 28. marta 1881. u Petrogradu. Po zvanju oficir, 1858. godine napustio je vojnu službu da bi se priključio skupini nacionalno-orijentisanih kompozitora, okupljenih oko Balakireva. Ipak, svojim umetničkim stajalištem i originalnošću svog muzičkog izraza, Musorgski ostaje nezavisan. Modest Petrovič Musorgski svoj muzički jezik zasniva na obeležijma izvornog ruskog muzičkog folklora, ali folklornu građu ne obrađuje prema načelima evropske muzike već se svesno pridržava specifičnih, harmonijskih, ritmičkih i polifoničkih svojstava ruske muzike. Stoga, on razbija poznate kompozicije sa sličnim sadržinama i stvara nove i neobične harmonije, slobodne ritmove, nepravilne mere, a melodiku oblikuje prema intonaciji ruskog govora.
Njegov umetnički cilj bio je da, uz pomoć muzike, prikaže stvarnost i da
"stvori živog čoveka u živoj muzici". Njegove kompozicije pod naslovom
"Autobiografski spisi" predstavlja jednu od tih harmonija. U solo-pesmama slika likove iz naroda (
"Svetli Savišna"), gogoljevski se izruguje ljudskim slabostima (
"Seminarist"), dočarava svet dečijih doživljaja (
"Dečja soba"), te na psihološki način tumači vlastita pesimistička osećanja i sagledavanja (ciklus
"Bez sunca") i vizionarska razmišljanja o smrti (ciklus
"Pesme i plesovi smrti"). Jedno od njegovih najpoznatijih dela, stvoreno na osnovu mešanja istorije sa filozofijom i duhovnošću, je
"Boris Godunov".
Musorgski je stvorio još niz vrlo dinamičnih kompozicija, među kojima se nalazi i
"Slike s izložbe". To delo Musorgski je radio na osnovu slika njegovog prijatelja V. Hartmana. "Slike s izložbe" predstavljaju jedan od vrlo dinamičnih, napetih i uzbudljivih komada u Musorgskijevom stvaralaštvu. Išao je dosta ispred svojih savremenika-kompozitora. Oni su svi gradili veoma sličnu muziku, dok se muzika Modesta Petroviča Musorgskog bitno razlikovala. Smelo je stvarao nove harmonije na osnovu tradicije sopstvenog naroda. Zbog toga je anticipirao neke delove muzike.
Njegova dela se i danas slušaju.
Poslušajte:
"Slike s izložbe"
"Dečja soba"
"Svetli Savišna"