ISTORIJA

  

  • Daleka istorija kraljevackog kraja nije istrazena iako logicke pretpostavke, s obzirom na geografski polozaj i pojedinacna arheoloska otkrica (tumuli, "bakarne strelice" itd), ukazuju na postojanje naseobine i dve hiljade godina pre nase ere. Verovatno je da je grcki uticaj stigao do ovih krajeva jos u VI veku pre nase ere (grcki slem, zlatni i cilibarski nakit, keramicko posudje). Smatra se da je Ibarska dolina, kao prirodna saobracajnica, dovela i Rimljane u ovaj kraj. I Srednji vek je za kraljevacku lokalnu istoriju u velikoj meri jos u tami. Prema nekim pretpostavkama, Donji Ibar je "prvobitna srpska oblast", najstarije jezgro privrednog, drustvenog i politickog zivota kod Srba. Prva srpska drzava, Raska, nastaje u XI veku, a malobrojni podaci govore da je oblast Kraljeva u najaktivnijem delu srpske drzave. O tome svedoce i brojni manastiri: Studenica (1188) - prestonica i mauzolej rodonacelnika najznacajnije srpske dinastije, Stefana Nemanje; Zica - od 1219. godine sediste srpske autokefalne arhiepiskopije i mesto krunisanja srpskih kraljeva; zatim Ljubostinja, Gradac, Pavlica, srednjevekovni grad Maglic i drugi. Ovaj kraj pao je pod tursku vlast sedamdesetak godina posle kosovskog boja - 1458-59. godine Kraljevo je naselje srednjevekovnog porekla.

  • Prvi put pominje se u najstarijem sacuvanom turskom katastarskom popisu smederevskog sandzaka iz 1476. godine pod nazivom Rudo Polje, u nahiji Maglic brvenickog kadiluka. Ono je bilo glavno mesto u prostranoj knezevini vlaskog kneza Sobata, sina Karanovog. Srednjevekovno selo egzistiralo je kao vazno naselje i pod turskom okupacijom. Pominje se 1528. kao vlasko selo u pozeskoj nahiji sa 22 kuce u kolima je pored kucnih staresina bilo još 54 odrasle muske glave. U drugoj polovini 16. veka, 1560. godine, naselje je u jednom turskom defteru zabelezeno kao "selo Rudo Polje, drugo ime Karanovac". Krajem 16. veka, naziv Rudo Polje više nije bio u upotrebi i naselje se zvalo samo Karanovac. Brzi razvoj Karanovca bio je u doba austrijske okupacije severne Srbije 1718-1739. godine, kada je postao pogranicno naselje u kome je osnovana carina. Vremenom, Karanovac postaje turska palanka sa kucama od drveta, ogradjena visokim zidovima i nastanjena uglavnom muslimanskim zivljem, s nešto Cincara i vrlo malo Srba. U drugoj polovini 18. veka, Karanovac je varosica kasaba na uscu reke Ibar u Moravu, u kojoj je 1784. godine bilo 100 kuca: 11 srpskih i 89 turskih. Pored ostalog, naselje je imalo dva hana, tri kafane i dve pekare. Krajem 18. i pocetkom 19. veka Karanovac je bio znacajna karavanska stanica i utvrdjeno mesto.

  • Osnovna funkcija su mu bile saobracajna i strategijska. Sem zanatstva i trgovine koji su bili podredjeni tim funkcijama, stanovništvo se bavilo i poljoprivredom. U vreme ustanickih godina, drustveno ekonomski zivot Karanovca bio je ziv. Na rusevinama stare turske varosi, uzvodno uz Ibar, izrasta novi, srpski Karanovac, koji postaje zivo trgovacko i zanatsko mesto, znacajna vojna baza, saobracajni cvor i administrativno - sudski centar nahije. Karanovac je ukazom kralja Milana Obrenovica od 19. aprila 1882. godine promenio ime u Kraljevo, kao uspomena na proglasenje Kraljevine Srbije i dolazak prvog krunisanog vladara posle kosovske tragedije u ovu varosicu. Osamdesetih godina 19. veka Kraljevo se istice esnafskom privredom, sitnom gradskom trgovinom i veletrgovinom poljoprivrednih proizvoda. Izrazitija industrijalizacija nastaje izmedju I i II svetskog rata. Kraljevo u naseobinskom, ekonomskom, kulturno-prosvetnom i u urbanistickom pogledu i teritorijalnom sirenju,dozivljava svoj preporod i razvoj u periodu posle II svetskog rata. Od 1949. do 1954. godine, Kraljevo se nazivalo Rankovicevo . Potom je vracen stari naziv Kraljevo od 1882. godine kako se i danas grad naziva. Krajem 1997. Kraljevo je dobilo i svoj grb, heraldicko obelezje koje svedoci o imenu, proslosti i znamenitosti Kraljeva i njegovih ziteljaGrb

 

Polozaj  Grb  Studenica  Zica  Sport  Home

 

 

Dukom design