HOME PAGE BIOGRAFIJA PRVA IZLOZBA MUZEJ CITATI SIMBOLIZAM GALERIJA KVIZ
BIOGRAFIJA
PRVA IZLOZBA
MUZEJ
CITATI
SIMBOLIZAM
GALERIJA
KVIZ

 

SIMBOLIZAM

 

Skoro sva Dalijeva djela imaju neko simbolicno znacenje ili nekakav simbolisticki element u njima. Primjer toga su njegovi mekani, "tekuci" satovi, koji se prvi put pojavljuju na slici Postojanost pamcenja(Mekani satovi) iz 1931, a oni simbolizuju Ajnstajnovu teoriju da je vreme relativno, a ne fiksno. Ova ideja, da satovi simbolizuju posebnu relativnost, Daliju je pala na pamet kada je jednog dana buljio u komad sira.


Slon se takodje, cesto moze vidjeti na Dalijevim slikama. Prvi put se pojavio 1944. na slici San uzrokovan letom pcele oko nara, sekundu prije budjenja i izgledao je isto kao i statua na slici ispod. Slonovi koji su inspirisani Berninijevom statuom slona koji nosi anticki obelisk, prikazani su uglavnom sa dugim visestruko spojenim, skoro nevidljivim nogama zudnje-kako nosi obelisk na ledjima. Isti takvi slonovi mogu se videti na slikama Iskusenje Sv.Antuna (1946.) i Slonovi (1948.). Spareni s ovim krzljavim nozicama, ti tereti, znacajni po svojoj prevelikoj tezini, stvaraju fantomsku realnost.

Osim slona i satova, jaje je takodje jedan od cestih Dalijevih motiva. On jaje povezuje s necim ocinskim i interauternim, ali koristi ga kako bi simbolisao nadu i ljubav. Jaje se pojavljuje na slikama Zagonetka zudnje-majko moja, majko moja, majko moja (1929.), Pecena jaja na tanjiru bez tanjira (1932.), Geoloska sudbina (1933.) i Metamorfoza narcisa (1937.). Na njegovim slikama, osim tri navedena simbola/elementa, pojavljuju se i razlicite zivotinje: mravi simbolizuju smrt i zudnju, puz je povezan sa ljudskom glavom(to dolazi od njegovog prvog susreta sa S.Frojdom kad je vidio puza na biciklu), a skakavac je simbol straha i ispraznosti.