У технологији ДСЛ-а постоји неколико подврста, међутим, она која се данас најчешће користи је такозвана асиметрична дигитална претплатничка линија (ADSL-Asymetric Digital Subscriber Line). Асиметричност, заправо значи могућност бржег преноса података у даунлод-у (ка кориснику), него што је то у аплоад-у (пренос података од корисника ка мрежи). Већина најзанимљивијих апликација за кориснике на мрежи су асиметичне (видео на захтев, приступ Интернету, мултимедијални приступ, куповина од куће, итд.) где много више информација корисник "преузима" са мреже него што их њој "шаље". Обезбеђивање широкопојасних и телефонских сервиса преко АДСЛ линије се заснива на одвојеним претплатама. Телефонским сервисима се управља на нивоу комутационог чвора као и са осталим «традиционалним» претплатницима. Широкопојасним сервисима се управља на нивоу широкопојасне мреже од стране пружаоца ове услуге.

Кроз бакарну парицу може се пренети много више података него што је садржано у сигналу телефонског разговора. АДСЛ користи "вишак" овог капацитета за пренос информација, без ометања телефонског разговора који може да се одвија паралелно/истовремено. Читав принцип се заснива на томе да се одговарајуће фреквенције вежу за одређене задатке. АДСЛ технологија дели расположиви фреквенцијски опсег обичне бакарне парице на три дела. За говорну комуникацију потребан је ограничен пропусни опсег, јер људско уво може регистровати звук у опсегу од 20 Hz до 16000 Hz што представља само један део расположивог фреквентног пропусног опсега бакарне парице. Основни опсег који је предвиђен за телефонски саобраћај, посебним филтером, такозваним сплитер-ом, је одвојен од осталих опсега методом који гарантује да ће се телефонски разговор одвијати и у случају да АДСЛ закаже. Други опсег фреквенција преноси сигнал података који шаље информације од корисника ка мрежи (аплоуд). Трећи пропусни опсег је веза велике брзине ка кориснику (даунлоуд).

Постојећа телефонска инфраструктура је у првом реду намењена за пренос говора, тако да ова мрежа није у старту прилагођена за пренос података великом брзином. Због тога су потребне одређене измене на постојећој телефонској мрежи. Да би се створила мрежа за брзи пренос података базирана на ДСЛ услугама, потребно је обезбедити неколико врста мрежне опреме.

 
Autori: Marko Lakic, Nikola Savanovic, Bojan Cavar, Slobodan Sekuljica