Osnove Aristotelove državne uprave Primjenjena državna uprava : Aristotelove upute
Aristotel o minimalnom
državniku
|
Uvod
Moderna politika ima još mnogo toga da nauči od Aristotela, jer njegova koncepcija državne uprave prevazilazi njegovu istorijsku i političku perspektivu. U ovim redovima biće riječi o Aristotelovoj državnoj upravi, a izložen je i kratki osvrt na Aristotelove prijedloge kako to državna uprava treba da bude primjenjena. Glavna teza je da je Aristotelova državna uprava još uvijek od vrijednosti modernim političkim teoretičarima, čak i onima koji odbacuju njegovo mišljenje da je najviši cilj jedne države da učini čovjeka čestitim odnosno plemenitim.
Naime, kroz Aristotelov princip približnosti, okarakterisane su forme uređenja država, posmatrane kroz teoriju idealnog. Veoma mudrim primjerima Aristotel oslikava postojeće stanje i još mudrijim savjetima pokušava da ukaže na moguće poboljšanje, još uvijek se ne udaljavajući od principa idealne države.
Kada je u pitanju minimalni državnik, Aristotel ga, kao što će se vidjeti iz priloženog, savjetuje kao demokrate i tiranine svoga vremena, naglašavajući da ne treba zalaziti u krajnosti niti težiti perfekcionizmu, ukoliko je on nedostižan; nego da treba potražiti ono rješenje koje je najbliže idealnom, ali za koje je moguće da se sprovede u djelo.
Dakle, Aristotelove teorije su i za današnje političke teoretičare od izuzetnog značaja, iz razloga što pružaju uvid u različite političke vrijednosti; a postojeći ustav može biti pravedniji, stabilniji i efikasniji ukoliko kombinuje osobine koje one predstavljaju.