6.0 Sistem paketa


Početna strana


6.1 Uvod

    Postoji nekoliko distribucija Linux-a koje imaju svoj sistem za rad sa paketima. U svijetu operativnih sistema baziranih na UNIX-u, 99% programa, biblioteka i sl. ćete instalirati u vidu paketa. Prava rijetkost su grafički ili tekstualni instalacioni programi pomoću kojih instalaciju završavate sa par klikova mišem. U suštini, postoje dvije vrste paketa: obični paketi (arhivske datoteke) i binarni paketi.
   Obični paketi su obične arhivske datoteke u kojima se nalazi kod određenog programa, biblioteke i sl. koji je potrebno prvo otpakovati, a potom kompajlirati (napraviti izvršnu datoteku). U suštini ove pakete trebate izbjegavati, jer u većini slučajeva postoje odgovarajući binarni paketi napravljeni za Debian GNU/Linux distribuciju, sa svim potrebnim zakrpama i prepravkama. Međutim, nekad nećete moći naći odgovarajući Debian-ov binarni paket, stoga ćete morati instalaciju vršiti na ovaj način (ručnim putem), jer većinu stvari vi morate odraditi. Ove pakete najčešće ćete sretati sa nastavcima tar.gz i tar.bz2. Instalacija paketa.
    Binarni paketi su specijalni paketi koji su pravljeni za tačno određenu distibuciju. Ovi paketi imaju više prednosti nego obični paketi, jer ih održavaju razvojni timovi distribucije za koju su namjenjeni, stoga sadrže sve potrebne zakrpe i prepravke potrebne za tu konkretnu distribuciju. Takođe, na distribucijama za koje se prave postoje odgovarajući alati koje omogućavaju njihovu instalaciju, rješavajući tako i probleme zavisnosti (biblioteke i drugi paketi od kojih zavise), što nije slučaj sa običnim paketima. Njihova glavna mana je što njihov glavni cilj je uspješan rad na distribuciji za koju su namjenjeni, što znači na svim konfiguracijama računara, pa se znatno gubi na optimizaciji i brzini programa koje paket instalira. Upravljanje i rad sa ovim paketima,biće objašnjeni u daljem tekstu.

6.2 Alati za rad sa paketima

    Debian GNU/Linux spada u distribucije koje posjeduju svoje binarne pakete. Debian-ovi paketi nose nastavak .deb. Ovi paketi sadrže instalacione datoteke određenih programa i biblioteka, prilagođene tako da se ispravno instaliraju i rade na određenoj verziji Debian GNU/Linux distribucije. Takođe, postoji nekoliko alata koji omogućavaju upravljanje Debian-ovim paketima, znači njihovu instalaciju, uklanjanje, ažuriranje i pretragu, a oni su :

Naziv alata
Kratak opis
dpkg
osnovni Debian-ov instaler paketa
APT(apt-get, apt-cache)
pomoćni alat APT-a koji se koristi iz komandne linije
aptitude
napredniji pomoćni alat APT-a koji se koristi iz komandne linije
dselect
upravljač paketima koji objedinjuje APT i dpkg
synaptic
grafički alat za rad sa APT-om

Ovi alati nisu alternativa jedan drugom. U suštini treba izabrati samo jedan alat koji ćete koristiti i samo njega primjenjivati u upravljanju paketima. Na taj način ćete izbjeći potencijalne probleme. Takođe, ove alata možemo svrstati u dvije grupe :
  1. dpkg i dselect
  2. apt-get, aptitude i synaptic
  • 6.2.1 dpkg
Dpkg je glavni alat za upravljanje paketima na Debian GNU/Linux-u. Pomoću njega možete instalirati .deb pakete, podešavati  i uklanjati ih sa sistema. Ovaj alat se koristi iz komandne linije, stoga kao i drugi programi za konzolu, posjeduje mnoštvo opcija. Jedna od mana ovog alata je što ćete vi ručno morati rješavati probleme zavisnosti. Najosnovnije komande za upravljanje paketima pomoću ovog alata su :

Komanda
Funkcija
dpkg -i neki_paket.deb
Instalacija paketa
dpkg -l
Izlistava sve instalirane i uklonjene pakete
dpkg -p neki_paket
Prikazuje detalje za paket(opis,stanje,zavisnosti itd.)
dpkg -l riječ
Prikazuje sve pakete čije ime se podudara sa navedenom riječju
dpkg -r neki_paket.deb
Uklanja paket sa sistema,ali ne i njegove konfiguracione datoteke
dpkg -P neki_paket.deb
Uklanja paket sa sistema,zajedno sa njegovim konfiguracionim datotekama
dpkg-reconfigure neki_paket
Ponovo vrši podešavanja paketa.

  • 6.2.2 dselect
Dselect je praktično pomoćni alat za rad sa dpkg-om, s tim da radi i sa APT-om. Pokreće se iz komandne linije, ali njegovo sučelje je bazirano na menijama, stoga je navigacija i korištenje ovog programa prilično jednostavno. Takođe, nema potrebe za kucanjem komandi i opcija. Glavne prednosti ovog alata su :
  1. omogućava korisniku lako kretanje kroz izbor paketa koje može instalirati i ukloniti sa sistema. Pritom brine se da spriječi potencijalne konflikte među paketima i instalira sve dodatne pakete kako bi odabrani paket ispravno bio instaliran, a njegov sadržaj spreman za upotrebu.
  2. upozorava korisnika na protivrječnosti i konflikte u njegovom izboru.
  3. određuje red kojim će paketi biti instalirani.
  4. automatski izvršavava instalaciju ili uklanjanje.
  5. vodi korisnika kroz proces konfiguracije paketa (ako je to moguće).
Kada otvorite dselect pojavljuje se meni,koji vam nudi 7 opcija (slika 1) :

Opcija
Prečica
Objašnjenje
Access
A
Metod pristupa paketima(APT, CDROM, hard disk, Internet itd.)
Update
U
Ažurira listu svih dostupnih paketa za instalaciju
Select
S
Izbor paketa
Install
I
Instalacija ili ažuriranje izabranih paketa
Config
C
Konfiguracija paketa koji prilikom instalacije nisu konfigurisani
Remove
R
Uklanjanje paketa
Quit
Q
Izlaz iz dselect-a


Slika 1.

Kroz menije se krećete korištenjem tipki za navigaciju na tastaturi ili korištenjem prečica (početna slova naziva opcija). Izbor potvrđujete sa ENTER.
    Meni Access vam nudi mogućnost izbora metode kojom ćete pristupati paketima. U slučaju da imate brzu Internet vezu možete izabrati apt tj. preuzimanje paketa sa Interneta, u suprotnom najbolji izbor je cdrom (slika 2).


Slika 2.

Meni Update ažurira listu svih dostupnih paketa tj. svih .deb paketa koje možete instalirati, a koji su dostupni putem metode koju ste prethodno izabrali (Access).
      Meni Select nudi mogućnost odabira paketa koje želite instalirati ili ukloniti sa sitema. Prvo će vas dočekati ekran sa detaljnom pomoći oko toga kako birate pakete (slika 3), a pritiskom na tipku SPACE otvara vam se ekran, podjeljen na dva dijela. Gornji dio vam prikazuje pakete koje možete izabrati, a donji daje detaljan opis paketa kojeg ste izabrali (slika 4).


Slika 3.


Slika 4.

Pakete koje želite instalirati potrebno ih je prvo izabrati, a potom pritisnuti tipku plus (+).
Pakete koje želite ukloniti sa sistema potrebno je prvo izabrati,a potom pritisnuti tipku minus (-).
Takođe,ako vas zbunjuje podrazumjevani pregled paketa možete pritisnuti tipku "v" na tastauri, čime pregled paketa postaje znatno jednostavniji (slika 5). Tada se javlja problem da sav tekst ne može stati na ekran (u širinu), pa da bi mogli vidjeti sav test koristite tipke LIJEVO i DESNO na tastaturi.


Slika 5.
  • 6.2.3 APT(apt-get , apt-cache)
    APT (Advanced Package Tool) je napredna alatka za rad sa paketima, a koristi se upotrebom programa apt-get. Pomoću ove alatke na jednostavan način iz komandne linije možete preuzeti i instalirati pakete, koristeći nekoliko izvora. apt-get može instalirati samo one datoteke koje postoje na nekom od izvora navedenih u datoteci /etc/apt/sources.list (ftp, http, CD-ROM, hard disk). Takođe, pored apt-get -a postoji i apt-cache, koji služi prvenstveno za pretragu dostupnih paketa, kao i informisanje o paketima. Komande za korištenje apt-get -a i apt-cache -a :

Komanda
Funkcija
apt-get update
Ažuriranje liste paketa instaliranih na sistemu
apt-get upgrade
Ažuriranje svih instaliranih paketa (cijelog sistema)
apt-get install neki_paket
Instaliranje paketa i njegovih zavisnosti
apt-get remove neki_paket
Uklanjanje paketa sa sistema
apt-get clean
Briše preuzete pakete,ali ne njihovu instalaciju
apt-get --purge remove neki_paket
Uklanjanje paketa sa sistema i njegovih konf. datoteka
apt-get dist-upgrade
Ažuriranje sistema na novu verziju Debian-a
apt-cache search riječ
Traženje paketa,čije ime ili opis sadrže navedenu riječ
apt-cache show neki_paket
Prikaz detaljnog opisa paketa
apt-cache depends neki_paket
Prikaz paketa od kojih zavisi navedeni paket

U suštini, sve alate za rad sa paketima može koristiti samo administrator sistema, pa tako i APT.

debian:/home/kuki#apt-cache search emacs21        #tražimo paket koji u svom imenu ili opisu sadrži riječ emacs21 (ime editora)
...
emacs21 - The GNU Emacs editor
...
debian:/home/kuki#apt-get install emacs21         #instaliramo paket sa nazivom "emacs21"

    Datoteka sources.list koja se nalazi u direktorijumu /etc/apt sadrži izvore gdje se mogu pronaći i preuzeti paketi. U slučaju da imate sporu Internet vezu nije preporučljivo da koristite Internet (ftp i http) kao izvor paketa, stoga nema potrebe da mijenjate sources.list, jer ste u njemu kao glavni izvor već naveli CD/DVD-ROM koji ste skenirali prilikom instalacije. Ako imate brzu Internet vezu, pomoću programa apt-setup (koji morate pokrenuti sa naloga administratora sistema) podešavate adrese koje ćete koristiti kao izvor paketa. Podešavanje Interneta kao izvora paketa.
  • 6.2.4 aptitude
Aptitude je upravitelj paketima koji koristi APT. Ovaj program je sličan dselect-u - pokreće se iz komandne linije i sučelje mu je bazirano na menijima. Takođe, ovaj program nudi svu funkcionalnost dselect-a i apt-get -a , ali i mnoge druge prednosti koje nisu prisutne kod ovih programa:
  1. nudi pristup svim dostupnim verzijama paketa
  2. sve svoje akcije bilježi u datoteku /var/log/aptitude
  3. nudi moćan sistem za pretragu paketa
  4. pamti pakete koji su instalirani kao zavisnosti drugih paketa, a kasnije kada uvidi da više nisu potrebni automatski ih briše
  5. automatski instalira "Preporučene" pakete
  6. može ga koristiti običan korisnik, a tek kad zatrebaju privilegije administratora tražiće njegovu šifru

Slika 6.

Kada otvorite aptitude pojaviće vam se ekran gdje imate mogućnost pristupa grupama paketa, koje možete ukloniti, instalirati i ažurirati na novije verzije. Takođe, pri vhu ekrana napisane su prečice na tastaturi pomoću kojih možete: pristupiti meniju (F10), potražiti pomoć (?), izaći iz programa (q), ažurirati izabrani paket (u) i preuzeti/instalirati ili obrisati izabrani paket (g) (slika 6). Grupe paketa :

Grupa
Objašnjenje
Security Updates
Instaliranje sigurnosnih zakrpa
Upgradable Packages
Paketi koje je moguće ažurirati na noviju verziju
New Packages
Lista sa novim paketima, koju vi praktično održavate
Installed Packages
Trenutno instalirani paketi
Not Installed Packages
Paketi koji još nisu instalirani
Virtual Packages
Nepostojeći paketi, tačnije imena koja drugi paketi zahtjevaju
Tasks
Definisane grupe paketa koje imaju određenu upotrebu

Kada izaberete grupu iz koje želite instalirati pakete pristupite joj sa ENTER, a potom vam se otvore njene podgrupe (najčešće kategorije po kojima su razvrstani paketi). Izborom željene podgrupe, otvara vam se lista sa paketima. Ekran je podjeljen na dva dijela - gornji u kojem se nalazi lista i donji u kojem se nalazi detaljan opis izabranog paketa. Sa tipkom plus (+) možete birati pakete nad kojim želite vršiti određenu operaciju, čime ime tog paketa mijenja boju u zelenu (slika 7). Isto tako, ako ste neki paket greškom izabrali, tipkom minus (-) ga možete isključiti. Na kraju, kada ste izabrali pakete nad kojima želite vršite određenu operaciju, pritisnete prečicu na tastauri za tu operaciju i pratite dalja uputstva na ekranu (slika 8).


Slika 7.


Slika 8.

NAPOMENA: Nad paketima uvijek možete vršiti samo jednu operaciju. Znači, ako želite instalirati nove pakete, prvo ćete izabrati pakete koje želite instalirati, a potom ćete pritisnuti tipku "g" (prečica za instalaciju paketa). Tek kada završite sa instalacijom tih paketa možete izabrati neke druge pakete nad kojima želite vršiti neku drugu operaciju (ažuriranje, uklanjanje itd.).
Ovaj program možete koristiti i unošenjem komandi u komandoj liniji, znači bez pristupa sučelju sa menijima. Komande su identične kao za apt-get i apt-cache, samo što sad unosite aptitude umjesto njih npr. umjesto apt-get update unijećete aptitude update.


  • 6.2.5 Synaptic
Synaptic je grafički alat za upravljanje paketima koji koristi APT (slika 9). Da bi pokrenuli ovaj program morate pristupiti sistemu u grafičkom okruženju. Rad sa ovim programom je prilično jednostavan, stoga ako više volite rad u grafičkom okruženju izaberite Synaptic kao glavnu alatku za upravljanje paketima. Rad sa Synaptic-om.