BLUZ

 

 

 

BLUZ MUZIČARI

  

Uvod

Istorija

Istorija žanrova bluza

Kulturno porjeklo

Poezija bluza

Plesanje bluza

Muzički stil

Tekstovi

Bluz muzičari

 

GALERIJA

KVIZ

 

 

Bessie Smith (Chattanooga, 15. travnja 1894. - Clarksdale, 26. rujna 1937.), američka jazz pjevačica.
Pravo ime - Elisabeth
Afirmirala se kao najbolja interpretatorica bluesa ("kraljica bluesa") u razdoblju klasičnoga jazza (1920-ih i 1930-ih godina). Nastupala je s vodećim jazz-glazbenicima i sastavima. Na vrhuncu slave prodala je dva milijuna ploča. Stradala je u automobilskoj nesreći zbog gubitka krvi jer su je odbili prihvatiti u obližnjoj bolnici za bijelce.

Riley B. King poznatiji kao B.B. King (Itta Bena, Mississippi, 16. rujna 1925.), legendarni je američki blues gitarist, pjevač i skladatelj.
Smatra se jednim od najvećih blues gitarista u povijesti, časopis Rolling Stone smjestio ga je na treće mjesto u svom popisu "100 najvećih gitarista svih vremena". Za svoju glazbu dobio je 14 nagrada Grammy, uključujući i onu za životno djelo 1987. godine.
B.B. King rođen je pod imenom Riley B. King, od oca Alfreda i majke Nore u Itta Beni, država Mississippi. U Memphis je prvi put došao 1946. godine, ali je otišao nakon nekoliko mjeseci. Vratio se nakon bolje pripreme, i radio kao pjevač na mjesnoj radio postaji. Također je radio i kao DJ, gdje je pokupio i nadimak 'Beale Street Blues Boy', što je kasnije skraćeno na "B.B.", odatle i njegov pseudonim. Nastupa od 1947. godine i do sada je prikupio preko 15.ooo nastupa.
Tijekom 1950-ih proslavio se nizom hitova, a njegove prve snimljene pjesme producirao je Sam Phillips, kasnije osnivač izdavačke kuće Sun Records. Nakon 12 uspješnica, proširio se izvan bluesa na pop i r&b tržište obradom pjesme Roya Hawkinsa "The thrill is gone". Njegova slava nastavila se povećavati tijekom 1970-ih, 1980-ih,1990-ih i od 2000. na ovamo. Osim glazbene karijere, gostovao je i u nizu televizijskih emisija, (Princ iz Bel Aira, Bračne vode). Pojavio se i u filmu Blues Brothers 2000, kao pjevač i gitarist sastava 'Louisiana Gator Boys'. U tom filmu radio je sa nizom glazbenika, kao što su Eric Clapton i Bo Diddley, između ostalih. Njegov prvi rođak bio je slavni delta blueser Bukka White, a ujak mu je bio Sonny Liston.
Ne pije, ne puši, vegetarijanac je, kockar, i boluje od dijabetesa tipa 2. Angažiran je u socijalnim pitanjima, te je nastupao za razne dobrotvorne svrhe. Ženio se dva puta, ali su se oba njegova braka raspala zbog njegovog posla. Ipak, govori se da je sa raznim ženama dobio 15-ero djece. Najvjerojatniji razlog tomu je taj što je svaka žena htjela da se odluči između nje i Lucille, (njegova poznata crna Gibson gitara).

Robert Liroj Džonson (engl. Robert Leroy Johnson; 8. maj, 1911 — 16. avgust, 1938) je jedan od najslavnijih "Delta bluz" muzičara. Uveden je i u Rokenrol dvoranu slavnih. Ovaj, prema nekim mišljenjima, "Deda rokenrola" svojim vokalnim frazama, originalnim pesmama i gitarskim stilom uticao je na široki krug muzičara, među kojima su Led zepelin, Olman braders bend, Vajt strajps, Bob Dilan, Rolingstonsi, Džimi Hendriks i Erik Klepton, koji je Džonsona nazvao "najznačajnijim bluz muzičarem koji je ikada živeo". Po legendi o njegovom životu Volter Hil je snimio film Raskršće sa Ralfom Mačiom.

Džonsonov život nije dovoljno dobro dokumentovan. U njegovoj karijeri ima pet značajnih datuma: u ponedeljak, četvrtak i petak, 23, 26. i 27. novembra, 1936. godine on je bio na snimanju ploče u San Antoniu, Teksas. Sedam meseci kasnije, u subotu i nedelju, 19-20. juna, 1937, bio je u Dalasu na još jednom snimanju. Ostale činjenice o njemu su još slabije utvrđene od ovih. Režiser Martin Skorseze (Martin Scorsese) je u predgovoru (Alan Greenberg's ) filmskog scenarija Alana Grinberga Uzaludna ljubav: Vizija Roberta Džonsona (engl. Love In Vain: A Vision of Robert Johnson) rekao: "Činjenica o Robertu Džonsonu je da je on postojao jedino na svojim pločama. On je čista legenda
."

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- DRUGI SVJETSKI RAT -

 

KLIKNITE NA SLIKU ZA DALJE

  "Znanje.org" ne odgovaraza sadrzaj pojedinacnih stranica.