О Македонцима | О македонском језику | Несугласице око имена | Галерија | О Скопљу | Kвиз

Скопље

(македонски: Скопје) је главни град Македоније. Има 506.926 становника

. Има 506.926 становника (2002.) и лежи на реци Вардар . Скопље је политички, економски и културни центар Македоније и главни центар металопрерађивачке, хемијске, дрвне, текстилне, кожне и штампарске индустрије . Индустријски развој је праћен интензивним развојем унутрашње и спољне трговине и банкарства, као и активности на пољима културе и спорта.

Садржај

Прошлост града

Скопље није било познато у доба античке Грчке, и изгледа да су га основали Дарданци у 3. веку пне. У време Римског Царства на овој локацији је био град под именом Skupi, али је уништен у земљотресу 518. Град је поново изграђен, и у време Византије је био познат под именом Justiniana Prima. У средњем веку су се на власти у Скопљу често смењивали Византија и Бугарска, све док га нису освојили Срби у касном XIII веку. Турци су га освојили 1392. и на турском му је име било Üsküb или Uskup за време петстогодишње отоманске владавине.

Скопље је у турско доба било главни град Косовског вилајета (округа). Турски писац Дилџер Зеде је поседио град у 17. веку , и написао: „Дуго сам путовао преко те земље Румелије, и видео сам доста лепих градова и био сам запањен Алаховим благословима, али ниједан ме није импресионирао и обрадовао толико као небески град Скопље кроз који протиче река Вардар“. 1689, град је запалио аустријски генерал Пиколомини.

1905. Скопље је имало око 32.000 становника, мешавину Срба, Бугара, Турака, Албанаца и Цигана. Овде је било седиште архиепископа Грчке Православне Цркве, архиепископа католичких Албанаца, и бугарског епископа. 1910. Agnes Gonxha Bojaxhiu, познатија као Мајка Тереза, је рођена у Скопљу у католичкој албанској породици.

Срби су током Првог балканског рата, 1912. ослободили Скопље из турског ропства. Град је постао део Србије, која се утопила у Краљевину СХС 1918. Краљевине Југославије 1929. Било је под бугарском окупацијом током оба светска рата, а 1945. је постало главни град Македоније, републике чланице Југословенске федерације. 1963. Скопље је погодио снажан земљотрес, и бројни културни споменици су озбиљно оштећени.

Мустафа пашина џамија у Скопљу
 

Мустафа пашина џамија у Скопљу

Место на ком се налазила родна кућа Мајке Терезе
 

Место на ком се налазила родна кућа Мајке Терезе

Камени мост у Скопљу
 

Камени мост у Скопљу

Тврђава Кале
 

Тврђава Кале

За време Југославије, Скопље је брзо расло, и постало је главни индустријски центар јужнобалканског региона. 1991. се распала Југословенска федерација, и Скопље је постало главни град независне Републике Македоније. Грчка се противила коришћењу имена Македонија(види:Македонско питање ) од стране новоформиране државе и наметнула је економску блокаду, која је жестоко нашкодила економији Скопља, јер је затворила приступ мору преко Солуна. Блокада је скинута 1995. након договора између Грчке и Македоније. Многи Грци и даље ову државу називају "Републиком Скопље" а њене становнике "Скопљацима" (Skopiani на грчки).

 

Географски подаци

Скопље се налази на 21° 26' источне и 42° северне географске ширине . Надморска висина у центру града износи 240 m. Простире се на 1818 km² а само градско подручје захвата 225km². Климу Скопља карактерише средња годишња температура око 12.4 C°. Лета су дуга, сува и врела а зиме хладне са много магловитих дана.

 

Туристичке локације

 

Значајне личности рођене у Скољу

 

Скопски земљотреси