Naslovna strana
Istorija
Geografija
Klima
Stanovništvo i ekonomija
Zanimljivosti
Galerija
Kviz
|
Japan ima umerenu klimu i 4 izrazita godišnja doba, ali zbog velike daljine od severa prema jugu klima varira od regije do regije. Krajnji sever je zimi vrlo hladan, dok krajnji jug ima suptropsku klimu. Na klimu osim toga utiču sezonski vetrovi koji duvaju sa kontinenta prema okeanu zimi i u obratnom smeru leti.
Kasni maj i rani jun su kišno razdoblje (osim u Hokaidu), kada se nad Japanom nalazi sezonska kišna fronta (baiu
zensen). U kasno leto i ranu jesen se iz tropskih područja niskog pritiska iznad ekvatora razvijaju tajfuni i prolaze od jugozapada prema severoistoku, često donoseći obilne kiše.
Geografska raznolikost Japana ga deli u 6 glavnih klimatskih područja:
Hokaido: Ima umerenu klimu sa dugim, hladnim zimama i svežim letima. Padavine nisu obilne, ali se zimi na otocima obično nakupi dosta snega.
Japansko more: Severozapadni vetar zimi donosi puno snega. Leti je regija hladnija od pacifičkog područja, ali su ponekad temperature ekstremno visoke zbog fenomena fena, toplog vetra.
Središnje visoravni (Chuo-Kochi): Tipična kontinentalna klima, sa velikim temperaturnim razlikama između leta i zime i između dana i noći. Nema puno padalina.
Seto unutrašnje more (Seto-naikai): Planine u Čugoku i Šikoku regijama zaustavljaju sezonske vetrove, time stvarajući lepo vreme kroz celu godinu.
Tihi okean: Ima hladne zime sa malo snega i vruća, vlažna leta zbog jugoistočnog sezonskog vetra.
Nausei-šoto (Ru Kju) ili Jugozapadno ostrvo: Ima suptropsku klimu sa toplim zimama i vrućim letima. Padavine su obilne, posebno u kišnoj sezoni. Česti su tajfuni; u 2004. godini do ostrva je došlo rekordnih 10 tajfuna.
|