Dobro dosli na moju web prezentaciju...

Home          Biografija          Grafika          Kubizam          Pozno delo          Galerija          Kviz

Pikasovo djelo

Pikasovo djelo se svrstava u nekoliko faza i ako su pojedina razdoblja u njegovom djelu predmet sporova. Može se uzimati da su to bila; plavo razdoblje (1901. - 1904. godine), ružičasto razdoblje (1905. - 1907. godine), doba pod uticajem afričke primitivne umjetnosti (1908. - 1909. godine), analitički kubizam (1909. - 1912. godine), sintetički kubizam (1912. - 1919. godine).

Između godina 1939. i 1940. se u Njujorku održavala velika retrospektivna izložba Pikasovog djela i tom prilikom se pokazao cjelokupan raspon njegovog djela i mnogi teoretičari umetnosti su ispravili svoja mišljenja o njegovom djelu.

Pre 1901. godine

Pikaso je učio od svog oca prije 1980. godine slikarstvu i na njegovim prvim djelima se može zapaziti akademski realizam a naročito na slikama oko 1896. godine i slici na kojoj je njegova sestra Lola. 1897. godine je slikao pod uticajem simbolizma. Poslije toga je nastalo doba koje se po nekada zove "modernističko".

Plavo razdoblje    

U plavom razdoblju (1901. - 1904. godine) stvara Pikaso tamne slike u hladnim plavim tonovima i nije sigurno kada je tako počeo da slika. Strogi kolorit i tužni motivi (prostitutke i prosijaci) mogu imati uzrok i u samoubistvu njegovog prijatelja. Teme su mu bile još i umjetnici, akrobati i arlekini koji su bili obučeni u odjeću sa kvadratnim uzorkom koji je postao njegov lični simbol.

Ružičasto razdoblje   

Za ružičasto razdoblje (1905. - 1907. godine) je karakterističan veseliji prilaz i izraz sa toplim naranžastim i ružičastim bojama a kao motiv se opet javlja arlekin. 1904. godine upoznao je Fernandu Olivije i ona kao i francuski slikari dali su pečat njegovom djelu u ovo doba.

                                

Afričko doba   

Na početku Pikasovog afričkog doba (1907. - 1912. godine) stoji njegova poznata slika gospođice iz Avinjona koja je inspirisana predmetima koji su doneseni iz Afrike (naročito na dvije figure te slike) i ovo djelo vodi ravno ka dobu i stilu kubizma.

 

Analitički kubizam   

Analitički kubizam (1909. - 1012. godine) je stil koji je razradio Pikaso zajedno sa Žorž Brakom. Oba slikara upotrebljavaju tamne braon tonove i oba slikara slikaju tako kao da posmatraju predmete iz više uglova odjedanput. Radi se o kretanju očne tačke koja je do tada u umjetnosti uvek bila nepokretna. U to su doba slike Pikasa i Braka jako slične.

Analitički kubizam se odlikuje dekompozicijom- razlaganjem realnosti u pojedine poglede koji su simultano predstavljeni u jednoj površini. Ka svojim eksperimentima su se odlučivali za jednostavne oblike predmeta koji su omogućavali poglede sa strane, od gore i slično.

 

Sintetički kubizam   

Sintetički kubizam (1912. - 1919. godine) je dalji stepen u razvoju kubizma. Umjetnik na slike lijepi komade papira, često i tapete, novinsku hartiju i to je pojava prvog kolaža u umjetnosti.

Sintetički kubizam se odlikovao slobodnim komponovanjem realnih oblika u ravni slike i težnjom da se razviju kolaži. To je bila reakcija na početne tokove nefigurativne umjetnosti, koja je rušila kompozicioni red slike a takođe i na fovizam i njegovu dekorativnost.

 

Klasicizam i nadrealizam  

Poslije Prvog svjetskog rata Pikaso stvara u neoklasicizmu i ovaj povratak "ka redu" se opaža kod mnogih umjetnika dvadesetih godina 20. vijeka i njegova djela toga doba crpe iz djela Engra, francuskog klasiciste.

U tridesetim godinama 20. vijeka njegovog arlekina je zamijenio minotaur, što se smatra sponom između nadrealizma, kao u slici Gernika, jedne od njegovih najpoznatijih slika, koja je obilježila bombardovanje španske Gernike od strane Njemaca.

Pikaso je bio jedan od 250 skulptora koji su izlagali u Filadelfiji 1949. godine. U pedesetim godinama 20. vijeka se Pikasov stil opet promjenio, kada je stvorio interpretacije po djelima starih majstora slikarstva, Velaskeza, Goje, Pusena, Manea, Kurbea i Delakroa.

Pikasovo kasno djelo je smjesa različitih stilova slikarstva i on se mjenjao do kraja svoga života. Njegovi radovi u njegovo doba nisu bili priznavani i on je doživio priznanje kao umjetnika koji je bio daleko iznad svoga vremena tek kasnije.

Pikaso je najplodniji slikar svih vremena. Prema Ginisovoj knjizi rekorda napravio je oko 13.500 slika, 100.000 grafika, 34.000 ilustracija za knjige, i 300 skulptura. Ukupna vrijednost njegovog rada je 1973. godine procjenjena na 750 miliona dolara.

 

 

 

Vrh strane