abc Logika
Koji imperativ treba poslušati i prihvatiti na putu dolaska do pojam? Misli glagolski! Stvari oko nas ili bića su prisutna ali bitak ili bivstvovanje se određuje kao predikat svake stvari. Def. pojma u Logici Gaje Petrovića je"Misao o bitnim karakteristikama onog što mislimo."
Sokrat o pojmu-cilj znanja je da induktivno-dijalektičkom metodom uz pomoć ironije i majeutike dođe do pojma tj. definicije, znanja i univerzalne istine.
Aristotel o pojmu-Za Stagiranina, pojmovi su nepomični, a misao je akt, koji se nalazi izvan postojanja i kretanja. Ali put do pojma, znao je Aristotel, nije još ni znanje, a ni istina. Jedino iz univerzalnog iskustva koje potpuno miruje u duši proizlaze principi umjetnosti i nauke. „ Dakle, ove sposobnosti nisu u nama urođene u jednom određenom obliku [...]. Kad u jednoj bici, usred poraza, svi beže, pa se jedan vojnik zaustavi, -tada se zaustavlja i drugi, a potom i treći,-i tako se sve to nastavlja dok se vojska ne vrati u svoj prvobitni red. Slično tome, i duša je sazdana na način da može osećati tako nešto“. (Aristotel, 1970: 358)
Između, ono što omogućava vezu i u silogizmu, ostaje tajna. To su poteškoće prisutne na putu teorijske istine. Put dolaska do pojma je induktivan. Na tom putu nije istina. Istina se saznaje iz univerzalnog iskustva, deduktivnim putem.
Kant o pojmu i mišljenju - Govoreći o razlici između opažaja kao neke pojedinačne predstave i pojma kao opšte ili reflektovane predstave, Kant mišljenje naziva saznanjem putem pojmova [shvatanja].(Kant, 1990: 111)
„Svaki pojedini pojam, kao delimični pojam sadrži se u predstavi stvari; kao osnovi razlogu saznanja , to jest kao obeležju , te stvari se sadrže pod njime. U prvom pogledu svaki pojam ima neku sadržinu , a u drugome neki obim .“ (Kant, 1990:116) Sadržaj pojma je skup bitnih oznaka pojma. Obim pojma je skup pojedinačnih slučajeva na koje se jedan pojam odnosi. Denotacija je područje predmeta označenih datim terminom. Konotacija je skup karakteristika označenih predmeta koji čine značenje datog termina. Uniforma denotira-čin. Uniforma konotira- prestiž i autoritet.
Jasni pojmovi su pojmovi čiji obim je poznat.
Razgovjetni pojmovi su pojmovi čiji sadržaj je poznat.
Identitet je istovjetnost sadržaja i obima dva pojma.
Y² = Y x Y
Primjer superordinirani i subordinirani pojmova koje navodi Gajo Petović u svojoj Logici su: ’učenik ’i ’maturant’ ’biljka’ i ’živo biće’’.
Pojmovi koji su subordinirani istom višem rodnom pojmu, a u svom sadržaju imaju međusobno nespojive oznake, pa ne mogu imati ni djelimično zajednički obim nazivaju se koordiniranim pojmovima. Primjer koji navodi Gajo Petrović za koordinirane „pojmove je „' konj' i 'slon' (oba su subordinirana pojmu ' sisavac', a nema nikakvih konja koji su ujedno slonovi) , 'katolik 'i' protestant' ( oba su kršćani,a katolik ne može istovremneo biti i protestant)“. ( Petrović, 1985:35)
Disparatnost ( neuporedivost ) je odnos među pojmovima koji nemaju ništa zajedničko ni po obimu ni po sadržaju.