Rimska i vizantijska vladavina (30. p. n. e. - 642. )

 

RAZDOBLJA:

PREDDINASTIJSKO I ARHAJSKO

STARO KRALJEVSTVO

I MEĐURAZDOBLJE

SREDNJE KRALJEVSTVO

II MEĐURAZDOBLJE

NOVO KRALJEVSTVO

KASNO

HELENISTIČKO

RIMSKO I VIZANTIJSKO

istorija

home page

 

Egipat je tokom vladavine Rimljana (30. p. n. e.  – 395. ) jedna od vodećih rimskih istočnih provincija, a njegova glavna uloga je nabavka žita ostalim krajevima Carstva . Na čelu provincije nalazi se prefekt, a dobijanje same prefekture smatralo se velikom čašću. Zemlja je bila administrativno podijeljena na 30 noma. Vlast su imali Grci Rimljani. Egipćani su se smatrali građanima drugog reda. Bavili su se trgovinom i poljoprivredom ili su služili i u rimskoj kopnenoj vojsci, trgovačkoj ili vojnoj floti. Glavno trgovačko središte je i dalje Aleksandrija iz čije luke neprestano isplovljavaju brodovi koji odvoze žito u italske luke Puteoli i Ostiju te ostale rimske provincije.

Tokom rimske vladavine (30. p. n. e. – 395. ) carevi Oktavijan August (30. p. n. e. – 14. g.), Kaligula (37. – 41.), Hadrijan (117 – 138.), Karakala (211 – 217.) i državnici (npr. Germanik) boravili u dolini Nila i divili se egipatskim spomenicima. Car Hadrijan (117 - 138.) je za svoga boravka u Egiptu (130 – 131.) bio toliko oduševljen viđenim da je nešto kasnije u srednjem Egiptu dao izgraditi grad Antinoopolis koji je prozvao po svome ljubavniku Antinoju koji se utopio u Nilu. Car Dioklecijan (284 – 305.) bio je toliko zadivljen egipatskom kulturom da je svoju novoizgrađenu palaču u današnjem Splitu ( 300 g.) dao ukrasiti sfingama koje su dostavljene iz Egipta.

Hadrijan

vladavina uglavnom je mirno razdoblje u egipatskoj istoriji. Pobune u provinciji bile su rijetke. Najveća je izbila 215. g. u vrijeme vladavine Karakale, a ugušena je u krvi. U vjerovanju dolazi do stapanja značajka rimske s helenističkom religijom. Od II vijeku sve se više širi hiršćanstvo čiji glavni svetac postaje lokalni sv. Menes. Postupno se razvija posebna koptska hrišćanska zajednica koja postoji i danas.

Karakala

Car Teodozije II (379 – 395.) podijelio je Rimsko Carstvo 395. p. n. e. među svojim sinovima na dva dijela: Istočno Rimsko Carstvo ili Vizantija sa središtem u Konstantinopolju i Zapadno Rimsko Carstvo sa središtem u Rimu. Egipat je bio istočnorimksa provincija do arapskih osvajanja. U jesen 639. Arapi su prodrli u dolinu Nila, a tri godine kasnije (642.) cijeli je Egipat potpao pod vlast novih osvajača. Zaključeno je jedno veliko razdoblje egipatske povijesti, a zemlja je potpala pod islamski utjecaj.