5.4 Podešavanje okruženja


Početna strana

5.4.5 Izmjenjivi diskovi


Izmjenivi diskovi se odnose na sve memorijske uređaje koje dodatno priključejte na računar, poput CD-ROMa, diskete, USB stika i sl. Podešavanjem izmjenjivih diskova možete podesiti šta tačko grafičko okruženje treba da uradi kada se priključi neki od izmjenjivih diskova. Podešavanjima pristupate preko startnog menija Programi, potom Postavke okruženja i Izmjenjivi diskovi i mediji.



Pri vrhu prozora postoje dvije kartice. Prva kartica (Smeštaj; slika 1) sadrži podešavanja vezana za priključivanje izmjenjivih diskova tj. šta okruženje radi kada se priključi neki izmjenjivi disk. Podrazumjevano je podešeno da se prilikom npr. ubacivanja CD-a pojavi ikonica na radnoj površini i prozor koji pokazuje sadržaj tog CD-a. Takođe, u slučaju da je ubačeni CD prazan, automatski se pokreće Nautilus i njegov alat za snimanje CD-a.


Slika 1.

U slučaju da je ubačeni CD multimedijalnog karaktera npr. Divx, audio CD ili DVD, podešavanja za taj slučaj vršite na drugoj kartici (Multimedija; slika 2). Osnovna podešavanja puštaju sadržaj tog diska u podrazumjevanim programima.


Slika 2.


5.4.6 Miš

U podešavanjima miša možete podesiti ponašanje i veličinu kursora u okruženju. Potrebno je prvo pristupiti podešavanjima preko startnog menija Programi, potom Postavke okruženja i Miš.



U slučaju da ste lijevoruki, možete podesiti da vam dugmad miša vrše obrnutu funkciju od podrazumjevane (lijevo dugme<>desno dugme). Takođe, možete podesiti i maksimalno vrijeme za dvostruki klik.