5.4 Podešavanje okruženja


Početna strana

5.4.3 Štampač

Podešavanju štampača, prethodi instalacija paketa koji sadrže server za štampanje, kao i drajvere za neke štampače. Otvoriti Terminal, pristupiti nalogu administratora, a potom uz pomoć apt-get -a instalirati server za štampanje (CUPS).

$su
Password:
#apt-get install cupsys

Po uspješnoj instalaciji, možete započeti podešavanje vašeg štampača. Podešavanjima štampača pristupate na sljedeći način:
  1. Pristupite startnom meniju Programi.
  2. Izaberite stavku Postavke okruženja. Iz pomoćnog menija izaberite stavku Sistemski alat, a potom Printing.


Da bi podesili novi štampač, u novom prozoru kliknite na Novi štampač, a zatim unesite šifru administratora sistema.



U prozoru koji vas se prikaže potrebno je dati sistemu neke podatke o vašem štampaču, kako bi štampač bio ispravno prepoznat i podešen :
  1. U odjeljku Printer Type izabrati Local Printer, ako je štampač direktno povezan na vaš računar ili Network Printer, ako štampač koristite preko mreže.
  2. U većini slučajeva, štampač bi trebao biti uredno prepoznat. Stoga, označiti Koristi prepoznati štampač i izabrati štampač sa liste. U suprotnom, označiti Use another printer by specifying a port i iz padajuće liste izabrati port preko kojeg je štampač povezan na računar (gotovo svi štampači se spajaju na Parallel Port). Kliknuti na Napred.
  3. Iz padajuće liste Manufacturer izabrati proizvođača vašeg štampača, a potom u polju ispod izabrati seriju proizvodnje. U slučaju da proizvođač vašeg štampača nije na listi, a posjedujete drajver za Linux, kliknuti na Install Driver, a potom u novom prozoru pronaći njegovu lokaciju npr. CD-ROM, lični direktorijum i sl.
  4. Kliknuti na Primeni, čime snimate podešavanja za vaš štampač.



5.4.4 Zvuk

Da bi mogli podesiti zvuk u grafičkom okruženju, prethodno je potrebno imati ispravno podešenu zvučnu karticu na sistemu (pogledaj Podešavanje zvučne kartice). Ova podešavanja se prvenstveno odnose na podešavanje zvuka samog okruženja, poput zvučnih upozorenja, znakova i sl. Pristupate im na sljedeći način :
  1. Pristupite startnom meniju Programi.
  2. Izaberite stavku Postavke okruženja. Iz pomoćnog menija izaberite stavku Zvuk.


Pri vrhu novostvorenog prozora možete primjetiti tri kartice - Opšte, Zvučni signali i Sistemsko zvonce. Zvuk okruženja aktivirate na sljedeći način :
  1. Na kartici Opšte označite Omogući server zvuka na početku i Zvuci za događaje.
  2. Karticu Zvučni signali koristite ako želite da zamjenite podrazumjevane zvukove za događaje, svojim zvučnim datotekama.
  3. U jezičku Sistemsko zvonce, u zavisnosti od ukusa, označite Vizuelno zvonce ako želite da vam svaki događaj koji označava neki zvuk prati bljesak cijeliog ekrana, odnosno njegove naslovne linije.


Jačinu zvuka možete mijenjati na sljedeći način:
  1. Kliknite jednom lijevim dugmetom miša na ikonicu u obliku zvučnika koja je smještena u gornjem desnom uglu, pored sata.
  2. Pomjerajte klizač gore ili dole, u zavisnosti da li želite pojačati ili smanjiti zvuk.


Zvuk možete utišati tako što ćete kliknuti desnim dugmetom miša na ikonicu zvučnika, a potom iz pomoćnog menija izabrati stavku Utišaj. Možete se koristiti i kombinacijom tipki CTRL+M.



Ako želite detaljnija podešavanja jačine zvuka, kliknite desnim dugmetom miša na ikonicu zvučnika, a potom iz pomoćnog menija izaberite stavku Upravljanje jačinom zvuka (kombinacija tipki CTRL+O). Jačina zvuka je razvrstana prema kategorijama, a mijenjate je pomjeranjem klizača.



U prozoru Upravljanje jačinom zvuka primjetićete da neke kategorije posjeduju po dva klizača, zbog dvokanalnog izlaza. Da bi promjenili jačinu izlaza za svaki kanal posebno, potrebno je skinuti oznaku sa polja Lock. Takođe, ako želite da u potpunosti utišate određene kategorije, dovoljno je označiti polje Mute.